بالماسکه مخملی

( 197010015-black )

بالماسکه مخملی

25,000 تومان بدون مالیات.

در انبار موجود نیست

افزودن به لیست دلخواه

بالماسکه به چه معناست؟

بالماسکه مرکب از بال به معنی رقص و ماسک به معنی نقاب یا صورتک است. بالماسکه نوعی مراسم جشن گروهی است که شرکت کنندگان با نقاب های مختلف در اشکال متنوع در آن ظاهر می شوند. دلیل برگزاری جشن بالماسکه شناخته نشدن افراد در این مراسم است. ریشه برگزاری این جشن به بیش از دو هزار سال قبل باز می گردد. ساکنان جزیره بریتانیا، ایرلند شمالی و فرانسه بنیان گزاران ماسم بالماسکه بودند.

نخستین جشن بالماسکه سال 1393 مصادف با 28 ژانویه بود که مراسم عروسی چارلز ششم فرانسه نیز در همین روز برگزار شد. در این مهمانی افراد و حتی خود شخص شاه با لباس ها مبدل جنگی و نقاب حضور یافتند. از آن تاریخ تا به امروز جشن های بالماسکه در تمام دنیا و مراسم خاص اجرا می شود که طرفداران زیادی پیدا کرد، تا اینکه به شکل یک سنت در آمد.

آیین برگزاری مراسم بالماسکه

رفته رفته با گذشت زمان مراسم بالماسکه جایگاه ویژه ای بین مردم با عقاید و گرایش های متفاوت، پیدا کرد. این مراسم زیبا در انجمن های فراماسونری به شکل متفاوتی برگزار می شود. در این اینگونه مراسم شرکت کنندگان حق برداشتن نقاب از صورتشان را تا پایان مراسم ندارند.

در قرن پانزدهم میلادی استفاده از بالماسکه بسیار پررنگ شد و فستیوال های بسیار زیاد به صورت سنتی در تمام اقشار جامعه اجرا می شد. در هر یک از این نوع فستیوال ها پوشش مخصوص با گریم های متناسب با آن انجام می شد. دسته ای از زنان و مردان رقصنده با نقاب هایی به شکل حیوان، نمایش اجرا می کردند.

ماسک های معروف مراسم بالماسکه

بایوتا bauta

این ماسک برای زنانی که به تئاتر می رفتند، مناسب بود و دختران دم بخت نباید از آن استفاده می کردند.

لارواlarva اسم دیگر این نقاب volto وولتو می باشد به معنی شبح. از این نقاب برای مواقع خاص مثل ترساندن یا شو خی با دیگران استفاده می شد.

موره تا moretta این ماسک به شکل بیضی از مخمل سیاه ساخته می شود. دلیل نام گذاری آن رنگ سیاه ماسک است زیرا زنانی از این ماسک استفاده می کردند، که به دیدن صومعه می رفتند. این ماسک در فرانسه ابداع شد و خیلی زود در کشور ایتالیا مورد توجه زنان قرار گرفت، و از آن در فستیوال های سنتی استفاده می شود.

جشن هالوین

جشن سنتی غربی هاست که در شب 31 اکتبر برگزار می شود. در واقع جشن هالوین برگرفته از جشن بالماسکه و نشات گرفته از آن است. در این جشن بنا به سنت های آن مردم لباس های عجیب و ترسناک تن کرده و کودکان برای جمع آوری آجیل و نبات به خانه ی دیگران می روند. نماد معروف هالوین کدوتنبل تو خالی با دهان و چشم ترسناک است. بنیان گذاران این جشن متعلق به شمال فرانسه بودند که اعتقاد داشتند در این شب ارواح به دنیا بازگشته و ارتزاق می کنند. به این معنی که ارواح از کالبدشان خارج شده و به پیکر جانداران نفوذ می کنند. نوع دیگر مراسم هالوین پوشیدن لباس هایی از پوست سر حیوانات است.

نظرات