بتمن ( ظهور )

بتمن ( ظهور )

مقدمه

بتمن ابرقهرمانی است که در کتابهای طنز آمریکایی منتشر شده توسط DC Comics ظاهر می شود. بتمن توسط هنرمند باب كین و نویسنده بیل فینگر خلق شد و در بیست و هفتمین شماره كمیك كتاب طنز Detective Comics در تاریخ 30 مارس 1939 منتشر شد. در تداوم جهان DC ، بتمن نام مستعار بروس وین ، یك بازیگر ثروتمند و خیرخواه آمریکایی ، و صنعتگری که در شهر گاتهام اقامت دارد. کین ، فینگر و دیگر خالقین با شخصیت های فرعی ، از جمله یار بزرگ رابین ، متحدان آلفرد پنیورث ، جیمز گوردون و گربه زن ، و دشمنانی مانند پنگوئن ، ریدلر ، دو چهره و دشمن اصلی خود ، جوکر ، بتمن را همراهی کردند.منشأ داستان بتمن پس از مشاهده قتل پدر و مادرش توماس و مارتا ، شروع میشود. او خود را از نظر جسمی و فکری آموزش می دهد ، شخصیتی الهام گرفته از خفاش درست می کند و شب ها خیابان های گاتهام را رصد می کند.

ظهور

کین در اوایل سال 1939 بتمن را خلق کرد تا از محبوبیت سوپرمن DC استفاده کند. بتمن در ابتدا به عنوان یک هوشیار بی رحم معرفی می شد که مرتبا مجرمان را می کشت یا آنها را معلول می کرد ، اما به شخصیتی با کد اخلاقی سختگیرانه و احساس عدالت قوی تبدیل شد. برخلاف بیشتر ابرقهرمان ها ، بتمن هیچ ابرقدرتی ندارد ، در عوض به عقل ، مهارت های جنگی و ثروت خود اعتماد می کند. مجموعه تلویزیونی 1960 بتمن از زیبایی شناسی اردوگاهی استفاده می کرد که پس از پایان نمایش با شخصیت همراه بود. سازندگان مختلف تلاش کردند تا شخصیت را در دهه 1970 و 1980 به ریشه های تاریک او برگردانند که با مینی سریال 1986 شوالیه تاریکی بازگشت فرانک میلر به اوج خود رسید.

بتمن در بسیاری از کتاب های طنز از جمله کمیک هایی که تحت عنوان های خود مانند سرگیجه و Black Label منتشر شده است ، حضور داشته است. کمیک کارآگاهی ، طولانی ترین کتاب طنز در ایالات متحده است. بتمن به طور مکرر در کنار دیگر ابرقهرمانان DC ، مانند سوپرمن و Wonder Woman ، به عنوان عضوی از سازمان هایی مانند Justice League و Outsiders به ​​تصویر کشیده می شود. علاوه بروس وین ، شخصیت های دیگری در موارد مختلف شخصیت بتمن را به خود گرفته اند ، مانند ژان پل دره / عزرائیل در قوس داستان "شوالیه" 1993-1994 و دیک گریسون ، اولین رابین ، برای یک دوره سه ساله از سال 2009 تا 2011.

DC همچنین کمیک هایی را منتشر کرده است که نسخه های دیگری از بتمن را شامل می شود ، از جمله تجسم دیده شده در شوالیه تاریکی و جانشینان آن ، تجسم از رویداد Flashpoint (2011) و تفسیرهای متعدد از داستان های Elseworlds.

کی از شاخص ترین شخصیت های فرهنگ عامه ، بتمن در لیست بزرگترین ابرقهرمانان کتاب های کمیک و شخصیت های خیالی ساخته شده است. او یکی از موفق ترین ابرقهرمانان تجاری است و شبیه او در رسانه ها و کالاهای مختلفی که در سراسر جهان فروخته شده مجوز دارد و از آن استفاده می شود. این شامل خطوط اسباب بازی مانند لگو بتمن و بازی های ویدیویی مانند سری Batman: Arkham است. بتمن در تجسمات زنده و انیمیشن اقتباس شده است ، از جمله مجموعه تلویزیونی بتمن در دهه 1960 با بازی آدام وست و در فیلم های مایکل کیتون در بتمن (1989) و بتمن بازگشت (1992) ، کریستین بیل در سه گانه شوالیه تاریکی (2005– 2005) 2012) ، بن افلک در DC Extended Universe (2016 تا کنون) و رابرت پتینسون در The Batman (2022). کوین کانروی ، جیسون اومارا و ویل آرنت در کنار دیگران صدای شخصیت را دوبله کرده اند.

سر آغاز

در اوایل سال 1939 ، موفقیت سوپرمن در کمیک های اکشن باعث شد سردبیران در انتشارات کمیک ملی (کمیک های آینده دی سی) از ابرقهرمانان بیشتری برای عناوین خود درخواست کنند. در پاسخ ، باب کین "مرد خفاش" را ایجاد کرد. همکار بیل فینگر به یاد آورد كه "كین ایده ای برای شخصیتی به نام" بتمن "داشت و دوست داشت كه من نقاشی ها را ببینم. من به سراغ كین رفتم و او شخصیتی را ترسیم كرده بود كه شباهت زیادی به سوپرمن داشت به اعتقاد من ، جوراب شلواری مایل به قرمز ، با چکمه ... بدون دستکش ، بدون دستکش ... با یک ماسک کوچک دومینو ، که روی طناب تاب می خورد. او دو بال سفت داشت که بیرون زده بود ، مانند بال خفاش به نظر می رسید. و زیر این علامت بزرگی بود ... بتمن ".  شنل شبیه بال خفاش توسط باب کین پیشنهاد شده است ، که در همان کودکی توسط لئوناردو داوینچی از یک وسیله پرواز با پرنده با هواپیما الهام گرفته شده است.

فینگر پیشنهاد کرد که به شخصیت یک گاو به جای ماسک دومینوی ساده ، یک شنل به جای بال و دستکش داده شود. او همچنین توصیه کرد که قسمتهای قرمز را از لباس اصلی حذف کنید. فینگر گفت که نام بروس وین را برای هویت مخفی شخصیت ابداع کرده است: "نام بروس وین از رابرت بروس ، وطن پرست اسکاتلندی بود. وین ، یک بازیگر ، مرد نجیب زاده بود. من به دنبال اسمی بودم که نشان دهنده استعمار باشد. من آدامز ، هنکاک را امتحان کردم ... سپس به فکر آنتونی وین دیوانه افتادم. "

کین و فینگر از فرهنگ عامیانه دهه 1930 برای الهام گرفتن از بسیاری از ظاهر ، شخصیت ، روش ها و سلاح های بتمن استفاده کردند. جزئیات ، پیشینیان را در داستانها ، کمیک استریپ ها ، عناوین روزنامه ها و جزئیات زندگینامه با اشاره به خود کین پیدا می کند.  بتمن به عنوان یک قهرمان اشرافی و دارای هویتی مضاعف ، در Scarlet Pimpernel (خلق شده توسط بارونس Emusus Orczy ، 1903) و Zorro (ساخته Johnston McCulley ، 1919) پیشینیانی داشت. بتمن مانند آنها کارهای پهلوانی خود را به صورت پنهانی انجام داد و کار خود را با نمادی امضا مشخص کرد. کین به تأثیر فیلم های مارک زورو (1920) و نجواهای خفاش (1930) در خلق شمایل نویسی شخصیت اشاره کرد. فینگر ، الهام گرفتن از قهرمانان پالپ مانند Doc Savage ، The Shadow ، Dick Tracy و Sherlock Holmes ، این شخصیت را به یک استاد بی روح تبدیل کرد.

کین در زندگینامه خود در سال 1989 جزئیات همکاری فینگر در خلق بتمن را شرح داد:

یک روز با بیل تماس گرفتم و گفتم ، "من شخصیت جدیدی به نام Bat-Man دارم و چند طرح اولیه و خام ساخته ام که دوست دارم آنها را نگاه کنی." او آمد و من نقاشی ها را به او نشان دادم. در آن زمان ، من فقط یک ماسک کوچک دومینو ، مانند ماسکی که بعداً رابین استفاده کرد ، روی صورت بتمن داشتم. بیل گفت ، "چرا او را بیشتر شبیه خفاش نکرده و روی او کلاه نمی گذاریم و کره چشم را بیرون آورده و فقط شکاف هایی برای چشم قرار می دهم تا او رازآلودتر جلوه کند؟" در این مرحله ، مرد خفاشی یک لباس اتحادیه قرمز به تن کرد. بال ، تنه و ماسک سیاه بود. من فکر کردم که قرمز و سیاه ترکیب خوبی خواهد بود. بیل گفت که این لباس بیش از حد روشن است: "آن را خاکستری تیره رنگ کنید تا شوم به نظر برسد." شنل مانند دو بال ساقه خفاش بود که به بازوانش متصل شده بودند. وقتی من و بیل صحبت می کردیم ، فهمیدیم که وقتی Bat-Man در عمل بود این بالها دست و پا گیر می شوند و آنها را به شنل تبدیل می کنند ، مانند وقتی که در حال جنگیدن یا طناب زدن به پایین است ، مانند بالهای خفاش به نظر می رسد. همچنین ، او دستکش نداشت و ما آنها را اضافه کردیم تا اثر انگشت نگذارد

نظرات بازدیدکنندگان