وی هکر

وی هکر

ناتالی پورتمن در فیلم V for Vendetta" " با V (هوگو ویوینگ) رو در رو می شود.
این سال 2020 است. یک ویروس در جهان در حال گسترش است ، اکثر آمریکایی ها مرده اند و بریتانیا تحت سلطه یک دیکتاتور فاشیست است که امنیت را وعده می دهد اما نه آزادی. یک نفر در برابر او ایستاده است ، مردی به نام V ، که با وجود تلاش مأیوس کننده پلیس مانند لغزشی در لندن حرکت می کند. او از ماسکی استفاده می کند که چهره گای فاکس را نشان می دهد ، که در سال 1605 سعی کرد خانه های پارلمان را منفجر کند. در 5 نوامبر ، در آستانه روز گای فاکس ، دانش آموزان بریتانیایی قرن هاست که آتش می زنند تا فاکس را به صورت مجسمه بسوزانند. در آستانه سال 2020 ، V یک خبرنگار تلویزیونی جوان به نام ایوی را از تجاوز به دست پلیس نجات می دهد ، او را مجبور می کند تا به او بپیوندد و با انفجار کردن دادگاه های Old Bailey یک شب شلوغ را رقم می زند.

V for Vendettaتا 12 ماه آینده سوءاستفاده های او را دنبال می کند ، تا شبی که او قول داده است که ضربه مهلکی را علیه دیکتاتوری وارد کند. ما یک پلیس را می بینیم که شهروندان را در چنگال آهنین نگه داشته و در عین حال توسط فردی مجرد که به نظر غیرقابل نفوذ است تحقیر می شود. دولت سعی می کند دانش اعمال او را سرکوب کند - به عنوان مثال ، توضیحی قابل قبول برای تخریب بیلی قدیمی ارائه دهد. اما V به شبکه تلویزیونی ملی فرمان می دهد تا ادعای تألیف عمل خود را داشته باشد.

این داستان ابتدا به عنوان یک رمان گرافیکی توسط آلن مور نوشته شد و در سالهای 1982 و 1983 منتشر شد. قهرمان آن در حال حاضر کاملاً متفاوت بازی می کند ، اما با توجه به ماهیت رژیم. آیا او تروریست است یا مبارز آزادی؟ بریتانیا توسط فردی به نام ساتلر اداره می شود ، که از زیر صفحه تلویزیون به دیوار زیر دستان خود دستور می دهد و شخصیت برادر بزرگ به نظر می رسد. و این است: ساتلر توسط جان هرت بازی می شود ، که در واقع نقش وینستون اسمیت را در "نوزده هشتاد و چهار" (1984) بازی کرد. (V با توجه به توانایی او در حرکت جسورانه در داخل و خارج از مناطقی که پلیس تصور می کند آنها را کنترل می کند ، بیشتر شبیه جک قاتل به نظر می رسد. این شباهت ممکن است به آسانی با مور ، که رمان گرافیکی "از جهنم" درباره چنگ زن بود ، ایجاد شده باشد ، و الهام بخش او بوده است. فیلم خوب 2001 برادران هیوز.

V for Vendetta" " توسط واچوفسکی ها ، اندی و لانا نوشته و تهیه شده است ، فیلم های "ماتریکس" آنها نیز در مورد شورشیانی بودند که علیه سیستم کنترل سیاره ای ایستادگی می کردند. این فیلم بیشتر ادبی است و کمتر تحت تأثیر جلوه های ویژه (هرچند فراوان) قرار دارد و پر از ایده هایی است که بسیار جذاب تر است زیرا ما نمی توانیم پیام را مشخص کنیم. آیا این فیلم مثالی در مورد سال 2006 است ، یک داستان هشدار دهنده است یا یک خیال محض است؟ می توان آن را به روش های مختلف خواند ، همانطور که من بدون شک در ایمیل های بی پایان یاد خواهم گرفت.

شخصیت وی و رابطه او با ایوی (ناتالی پورتمن) ناگزیر ما را به یاد شبح اپرا می اندازد. V و Phantom هر دو نقاب دار هستند ، در فضاهای زیرزمینی حرکت می کنند ، دیگران را با استفاده از تخیلات خود کنترل می کنند و نمره ای برای تسویه حساب دارند. یک تفاوت ، و یک تفاوت مهم ، این است که مبدل صورت V حرکت نمی کند (برخلاف ، مثلاً چهره های شرور بتمن) بلکه نقابی است که همیشه همان لبخند را نشان می دهد. پشت آن بازیگر هوگو ویوینگ است که از صدا و زبان بدن خود برای خلق شخصیت استفاده می کند ، اما من مشکلم با موتور توماس تانک را به یاد آوردم: اگر چیزی صحبت می کند ، لب هایش باید حرکت کند.

با این حال ، Portman's Evey برای اغلب اهداف به اندازه کافی بیان دارد ، زیرا او از یک شهروند وظیفه شناس به طرفدار V تبدیل می شود و فیلم دارای گالری بازیگران با استعداد است. علاوه بر هورت به عنوان دیکتاتور شوم ، ما استفان ریا و روپرت گریوز را به عنوان پلیس مأمور برای رهبری جستجو می بینیم. تیم پیگوت اسمیت یکی از ابزارهای دیکتاتور است. این افراد در صحنه هایی طراحی شده اند که آنها را ایمن نشان می دهند ، تا زمانی که V مانند یک گردباد با استفاده از هنرهای رزمی ، سلاح های مبتکرانه و عنصر غافلگیری وارد می شود. چرا ماسک بینایی محیطی او را محدود نمی کند ، سوالی است که من برای متخصصان می گذارم.

ایده هایی در این فیلم وجود دارد. نکته مهم اعتقاد V است: "مردم نباید از دولت خود بترسند. دولت ها باید از مردم خود بترسند." من مطمئن نیستم که V درست گفته باشد. مطمئناً در ایالت ایده آل دولتها و مردم آنها باید در کنار هم خوشبخت باشند. ترس در هر دو جهت باید منجر به خشونت شود. اما V یک دولت توتالیتر برای سرنگونی دارد ، و تنها یک سال برای انجام این کار ، و ما به نظاره او می پردازیم که چگونه او یک انقلاب را بداهه می کند. او از حمایت کمی برخوردار است ، اگرچه استفان فرای نقش مجری تلویزیونی مخالف را بازی می کند که از دولت در معرض خطر او انتقاد می کند.

با اکثر تریلرهای اکشن مبتنی بر رمان های گرافیکی ، ما به سادگی نمایش صدا و نور را تماشا می کنیم. "V for Vendetta" ، به کارگردانی جیمز مک تیگ ، تقریباً همیشه چیزی در حال انجام است که واقعاً جالب است ، ما را دعوت می کند تا شخصیت و طرح را رمزگشایی کنیم و پیام را در هر کجا که بخواهیم اعمال کنیم. مواقعی وجود دارد که شما فکر می کنید موسیقی متن باید "Anarchy in UK" توسط Sex Pistols را تأمین کند. فیلم با یک عمل خشونت آمیز به پایان می رسد که باعث شد من ، به عنوان دوستدار لندن ، به شدت ناراضی باشم. مطمئناً دشمن V انسان است ، نه معماری.

این فیلم توسط آلن مور رد شده است ، او همچنین نام خود را از نسخه های فیلم رمان های گرافیکی خود از جهنم و لیگ آقایان فوق العاده حذف کرده است ، اما در این صورت هر فرد عاقلی از آقایان ناراضی بود. شکایت او نه از فیلم ها بلکه از معامله مربوط به استفاده از آثار او بود. من اثر اصلی را نخوانده ام ، نمی دانم چه چیزی تغییر کرده یا مفقود شده است ، اما در "V for Vendetta" یک سردرگمی جسورانه از ایده ها پیدا کردم و از بی نظمی شیدایی آنها لذت بردم. تلاش برای شبیه سازی درباره تروریسم و توتالیتاریسم که مرتبط و خواندنی است ممکن است غیرممکن باشد ، می تواند خطرناک باشد و احتمالاً گیشه نخواهد بود.

راجر ایبرت منتقد فیلم شیکاگو سان تایمز از سال 1967 تا زمان مرگش در سال 2013 بود. در سال 1975 ، او برنده جایزه پولیتزر به دلیل نقد برجسته شد.

نظرات بازدیدکنندگان