شخصیت هالک

شخصیت هالک

 هالک شخصیت کمیک یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کامیک منتشر شده توسط مارول کامیکس است. او توسط استن لی و جک کربی برای اولین بار در هالک شگفت‌انگیز شماره ۱ام (مه ۱۹۶۲) خلق شد. او هیولایی جهش یافته انسان نما، عظیم‌الجثه و سبز رنگ است. زور زیادی داشته و نمی‌تواند خشمش را کنترل کند.

هالک گاهی اوقات فوق تهاجمی و وحشی و گاهی باهوش و برنامه‌ریز نمایش داده شده‌است. او اکثراً به عنوان شخصیت مقابل قهرمان دیده می‌شود. هالک همان دکتر رابرت بروس بنر است. اولین بار وقتی که به صورت اتفاقی در معرض اشعه‌های بمب گامایی اختراع خودش قرار گرفت، به هالک تبدیل شد. حالا هر وقت بنر خشمگین شده یا زندگی‌اش در خطر باشد، به هالک تبدیل می‌شود.

شخصت هالک

استن لی می‌گوید از دکتر جکیل و آقای هاید و هیولای فرانکنشتاین برای خلق هالک الهام گرفته‌است. در یک کمیک هالک به هالک جاویدان تبدیل شد همچنین از هالک به عنوان قویترین انتقام جو و یکی از قویترین شخصیت‌های مارول نام برده می‌شود.

 

تغییرات رنگی شخصیت هالک

با این که رنگ شخصیت هالک در طی داستان‌ها تغییراتی کرده‌است، اول در کمیک‌ها به رنگ خاکستری بوده ولی او اغلب اوقات به رنگ سبز بوده‌است. بنر در زمانی که به هالک تبدیل می‌شود، توانی خارق‌العاده پیدا می‌کند که همین امر باعث عصبانی تر شدن او می‌شود. خود بنر می‌گوید: «هر چه هالک خشمگین تر، قوی تر!». البته به جز عصبانیت، احساسات شدیدی چون ترس و غم نیز باعث تغییر شکل بنر به هالک می‌شود.

 

هالک1

 

زمان کودکی بنر، پدرش برایان بنر در خانه زیاد عصبانی می‌شد و مادرش او را کتک می زد و برای او عقده ای روانی از ترس، خشم و تخریبی که به وجود می‌آورد، ایجاد می‌کند. در اکثر داستان‌ها هم هالک و هم بنر به خاطر خرابکاری‌های به وجود آمده توسط هالک، تحت تعقیب ارتش امریکا هستند. تکه کلام‌های معروف هالک مانند "هالک قویترینه!" و "هالک له می کنه!" تأثیر زیادی فرهنگ و میم خیابانی داشته‌است.

 

فیلم های هالک

از شخصیت هالک در رسانه‌های زیادی استفاده شده‌است. از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به سریالی با بازیگری بیل بیکسی در نقش دکتر بنر و لو فریگنو در نقش هالک و پنج فیلم سینمایی با بازیگری اریک بانا، ادوارد نورتون و مارک روفالو در نقش دکتر بروس بنر اشاره کرد. او همچنین در چندین انیمیشن تلویزیونی حضور داشت. برای ایجاد هالک در فیلم‌های هالک (سال ۲۰۰۳)، هالک شگفت‌انگیز (سال ۲۰۰۸) و انتقام‌جویان (سال ۲۰۱۲) و چندین بازی ویدئویی از تکنینک‌های کامپیوتری استفاده شده‌است.

 

قدرت و توانایی ها

شخصیت هالک متناسب با احساساتش، مخصوصاً خشم، می‌تواند زوری نامحدود به دست آورد. بیان شده‌است که "هر چه هالک خشمگین تر، قوی تر!". بعد از جستجو دنبال بیاندر، یباندر مدعی شد قدرت هالک هیچ محدودیت داخلی ندارد. دوام، بازسازی، و استقامت او با توجه به طبعش افزایش پیدا می‌کند. گرگ پارک هالک دنیا شکنی را که در جنگ جهانی هالک به تصویر کشیده شده بود را برترین قدرت خواند و گفت «هالک از تمام میرایان -و اکثر نامیرایان- که تا به حال پا به زمین گذاشته‌اند، قویتر بود.»

 

هالک2

 

حد قدرت  شخصیت هالک معمولاً توسط ناخود آگاه بنر محدود می‌شود. وقتی هالک به جین گری اجازه داد تا «بنر را ساکت» کند، توانست به سطحی از قدرت برسد. او توانست حتی یورش را به صورت فیزیکی نابود کند.

هالک در برابر اکثر انواع جراحت‌ها یا صدمات مقاوم است. این صدمات در داستان‌ها متفاوت است، اما برای حتم او در برابر دمای خورشید، انفجار اتمی و انفجار سیاره‌ای دوام می‌آورد. علی‌رغم مقاومت قابل توجه او، شلیک مداوم گلوله‌ها با کالیبر بالا به سمتش باعث کند شدن حرکاتش می‌شود؛ این موضوع در خارج از کتاب‌های کامیک و در فیلم‌ها و کارتون‌ها دیده می‌شود.

 

شخصیت هالک

نشان داده شده‌است که او توانایی ترمیم هم احیایی و هم تطبیقی دارد؛ برای مثال می‌تواند پرده‌ای درآورد که به او امکان تنفس زیر آب را می‌دهد، می‌تواند برای زمان طولانی در فضا بدون محافظ زنده بماند، و می‌تواند زخم‌هایش را در کمتر از یک ثانیه بهبود ببخشد. به همین خاطر عمر بسیار طولانی نیز دارد.

 

هالک3

شخصیت هالک همچنین صاحب نیروهایی کمتر معمول بین دیگر ابرقهرمانان است. برای مثال او مقاومت در برابر کنترل ذهن و تغییر مکانی ناخواسته می‌باشد. در صورت قرار گرفتن در برابر تشعشعاتو جادوی سیاه و همچنین دیدن اجرام آسمانی، قویتر می‌شود. هالک همچنین می‌تواند انفجاری چند وجهی کمک انرزی جنبشی ایجاد کند که می‌تواند باعث نابود شدن کل زمین شود.

نظرات بازدیدکنندگان