داستان اسباب بازی ( قسمت اول )

داستان اسباب بازی ( قسمت اول )

مقدمه

داستان اسباب بازی یک فیلم کمدی متحرک کامپیوتری آمریکایی است که در سال 1995 توسط استودیوی انیمیشن سازی پیکسار تولید و توسط والت دیزنی پیکچرز منتشر شد. اولین قسمت از مجموعه داستان اسباب بازی ، اولین فیلم سینمایی کاملاً انیمیشن رایانه ای و همچنین اولین فیلم بلند پیکسار بود. این فیلم به کارگردانی جان لاستر (در اولین کارگردانی بلند خود) و نویسندگی جاس ودون ، اندرو استنتون ، جوئل کوهن و الک سوکولو از داستانی از لاستر ، استنتون ، پیت داکتر و جو رانفت ساخته شده است.

این فیلم با موسیقی رندی نیومن ساخته شده است ، بانی آرنولد و رالف گوگنهایم آن را تهیه كرده و استیو جابز و ادوین كتمل تهیه كننده آن بوده اند. در این فیلم صدای تام هنکس ، تیم آلن ، دون ریکلز ، والاس شاون ، جان راتزنبرگر ، جیم وارنی ، آنی پاتس ، آر. لی ارمی ، جان موریس ، لوری متکالف و اریک فون دتن حضور دارد. این داستان در دنیایی برگزار می شود که اسباب بازی های انسان دوستانه در زمان حضور انسان زنده نمی شوند ، این داستان بر رابطه بین یک عروسک گاوچران رشته ای کشش به نام وودی و یک شخصیت اکشن فضانورد به نام Buzz Lightyear متمرکز است ، برای محبتهای صاحبشان ، اندی دیویس ، به دوستانی که با هم کار می کنند تا پس از جدا شدن از اندی ، دوباره با آنها وصل شوند.

شروع

دیزنی به دنبال موفقیت در فیلم کوتاه Tin Toy سال 1988 ، به پیکسار مراجعه کرد تا یک فیلم سینمایی انیمیشن رایانه ای را از دید یک اسباب بازی کوچک تولید کند. لاستر ، استنتون و داکتر درمان های اولیه داستان را نوشتند ، که توسط دیزنی ، که می خواست لحن فیلم "تر" باشد ، آنها را رد کرد. پس از چندین حلقه داستان فاجعه بار ، تولید متوقف شد و فیلمنامه برای بازتاب بهتر لحن و مضمون مورد نظر پیکسار متوقف شد: "اسباب بازی ها عمیقا می خواهند کودکان با آنها بازی کنند و ... این آرزوها امیدها ، ترس ها و اعمال آنها را تحریک می کند". این استودیو که آن زمان متشکل از تعداد نسبتاً کمی کارمند بود ، فقط با محدودیت های جزئی مالی ، فیلم را تولید کرد.

اولین نمایش

داستان اسباب بازی در 19 نوامبر 1995 در تئاتر El Capitan در لس آنجلس ، کالیفرنیا به نمایش درآمد و در 22 نوامبر 1995 در سینماهای آمریکای شمالی اکران شد. این فیلم در آخر هفته افتتاحیه پردرآمدترین فیلم بود  سرانجام فروش بیش از 373 میلیون دلار در سراسر جهان. این فیلم با استقبال منتقدان روبرو شد و در Rotten Tomatoes دارای رتبه تأیید 100٪ نادر است. این به خاطر نوآوری فنی انیمیشن سه بعدی ، شوخ طبعی و پیچیدگی موضوعی فیلمنامه ، موسیقی و اجرای آوازی (به ویژه هنکس و آلن) مورد ستایش قرار گرفت. از نظر بسیاری یکی از بهترین فیلم های انیمیشنی ساخته شده است. این فیلم سه نامزد دریافت جایزه اسکار (بهترین فیلمنامه اصلی (اولین فیلم انیمیشنی نامزد این جایزه) ، بهترین آهنگ اصلی برای "تو یک دوست در من داری" و بهترین امتیاز اصلی) و همچنین برنده جایزه ویژه دریافت کرد جایزه اسکار دستاورد. در سال 2005 ، كتابخانه كنگره آمريكا اين فيلم را به دليل "از نظر فرهنگي ، تاريخي يا زيبايي شناختي" براي نگهداري در فهرست آثار ملي ثبت كرد. موفقیت داستان اسباب بازی یک حق پخش چندرسانه ای و یک سری سه دنباله ای را آغاز کرد که از داستان اسباب بازی 2 (1999) شروع می شود.

قسمت اول

گروهی از اسباب بازی های زنده که هنگام حضور انسان وانمود می کنند بی جان هستند ، در حال آماده شدن برای انتقال به خانه ای جدید با صاحب خود اندی ، خواهرش مولی و مادر مجردشان خانم دیویس هستند. اسباب بازی ها از اینکه می فهمند اندی یک هفته زودتر جشن تولد خود را می گیرد ، شوکه می شوند. برای آرام کردن آنها ، کلانتر وودی ، اسباب بازی مورد علاقه اندی و رهبر آنها ، Sarge و افراد ارتش سبز او را برای جاسوسی در دهانه هدایا می فرستد. اسباب بازی های دیگر - که شامل آقای Potato Head ، Slinky Dog ، Rex the tyrannosaur ، Hamm piggy bank ، و Bo Peep عروسک چینی هستند - وقتی اندی چیزی دریافت نمی کند که جای آنها را بگیرد ، راحت می شوند. سپس اندی در آخرین لحظه یک هدیه غافلگیرانه دریافت می کند ، که معلوم می شود یک شخصیت اکشن Buzz Lightyear است که معتقد است او یک فضانورد واقعی است. Buzz با ویژگی های مختلف خود اسباب بازی های دیگر را تحت تأثیر قرار می دهد و مورد علاقه وندی قرار می گیرد و این باعث حسادت وودی می شود.

روزها بعد خانواده اندی برای صرف شام به پیتزا پلنت می روند و اندی مجاز است فقط یک اسباب بازی به همراه داشته باشد. وودی می خواهد مطمئن شود که اندی او را انتخاب می کند و نه Buzz ، با استفاده از ماشین رادیویی کنترل شده RC می تواند Buzz را پشت میز بکشد ، اما به طور تصادفی او را از پنجره بیرون می زند. اسباب بازی های دیگر حسادت وودی را تصور می کنند و به او حمله می کنند ، اما اندی از راه می رسد و وودی را قبل از اینکه بتوانند قصاص دقیق کنند ، به Pizza Planet می برد. وزوز انتقام جویانه در اتومبیل دور می شود و هنگامی که ماشین در یک پمپ بنزین متوقف می شود با وودی مقابله می کند. این دو نفر با هم دعوا می کنند ، از ماشین می افتند و عقب می مانند. پس از مشاجره بیشتر ، هر دو سوار بر یک کامیون تحویل Pizza Planet می شوند و دزدکی به رستوران می روند. وزوز جرثقیل پنجه ای پر از اسباب بازی های بیگانه را برای موشک اشتباه می گیرد و وودی به دنبال او صعود می کند. این دو توسط سید ، همسایه سادیست همسایه آندی اندی مشاهده و اسیر می شوند. سید آنها را به خانه خود می برد ، در آنجا با Bull Terrier Scud و اسباب بازی های "جهش یافته" بسیار مورد آزار و اذیت او ساخته می شوند که از قسمت هایی از اسباب بازی های او از بین رفته است.

در حالی که وودی سعی می کند راهی برای فرار پیدا کند ، Buzz از یک تبلیغ تلویزیونی که نشان می دهد او واقعاً یک اسباب بازی است شوکه شده است. در انکار ، او سعی می کند پرواز کند ، اما بازوی خود را می شکند و ناامید می شود. وودی برای کمک به اسباب بازی های اندی تماس می گیرد ، اما آنها حاضر نمی شوند. بعد از اینکه اسباب بازی های سید Buzz را درست کردند ، Sid برمی گردد و Buzz را به یک موشک بزرگ می بندد و قصد دارد صبح روز بعد او را منفجر کند. وودی با متقاعد ساختن هدف خود برای خوشحال کردن اندی ، عزم راسخ را باز می گرداند. سید Buzz را بیرون می کشد تا او را راه اندازی کند ، وودی اسباب بازی های جهش یافته را جمع می کند تا Sid را بترساند تا دیگر هرگز به اسباب بازی ها آسیب نرساند و Buzz را آزاد می کند. این دو وانت متحرک اندی را تعقیب می کنند ، اما اسکاد آنها را می بیند و تعقیب می کند. Buzz برای نجات وودی با Scud می جنگد ، در حالی که Woody به ون می رود و RC را بیرون می کشد و از او برای جلب توجه Scud و نجات Buzz استفاده می کند. اسباب بازی های دیگر ، فکر می کنند وودی اکنون سعی در خلاص شدن از شر RC دارد ، وودی را از وانت بیرون می اندازد. Buzz که از اسکاد فرار کرده ، وودی را می گیرد ، در حالی که اسباب بازی های اندی با دیدن این سه نفر که به دنبال آنها می آیند ، متوجه اشتباه خود می شوند. باتری های RC تمام می شوند ، وودی برای روشن شدن موشکی که هنوز به Buzz بسته نشده نیاز دارد. هنگامی که آنها به جلو حرکت می کنند ، وودی RC را هنگام پرواز از داخل وانت رها می کند و Buzz بالهای خود را فعال می کند تا نوار را قبل از منفجر شدن موشک قطع کند. وز و وودی روی وانت سر می خورد و از طریق نورگیر به ماشین اندی می ریزد.

ادامه دارد ...

نظرات بازدیدکنندگان