درباره مصر

درباره مصر

مصر کجاست؟

کشور مصر از نظر جغرافیایی در شمال شرقی قاره آفریقا واقع شده و شبه جزیره ی سینا هم در کنار قاره آفریقا قرار دارد که بخشی از قلمرو این کشور است. قدمت و تمدن کهن سال مصریان به گذشته های بسیار دور بازمی گردد. بدین ترتیب جزء قدیمی ترین تمدن های بشری تلقی می شود.

جمعیت این کشور بالغ بر80 میلیون نفر است که نیمی از آنها در دو شهر بزرگ قاهره و اسکندریه وهمچنین دیگر نقاط محدوده ی نیل ساکن اند.

عجایب و آثار باستانی

اهرام ثلاثه

قطعا تا به حال بارها اسم اهرام ثلاثه مصر را شنیده و تصویر آن را دیده اید.

 این بنای اسرارآمیز و زیبا تا به امروز بی نظرین ترین سازه ی ساخته دست بشر بوده که اسرار کشف نشده ی بسیار دارد. شگفتی و هیبت اهرام مصر برای تمام جهان مورد توجه بوده و دانشمندان را برآن داشته تا به روی آن مطالعه و تحقیقات علمی انجام دهند. طبق نتایج بدست آمده، انتشار ادعای همکاری موجودات فرازمینی با انسان ها سر و صدای زیادی به پا کرد ولی از صحت این خبر اطلاعات کافی در دست نیست.

گفته شده به دستور فرعون مصر که 2300 تا 2700 سال قبل از میلاد مسیح حکمران بود، دستور بنای اهرام مصر را صادر کرد که آرامگاه فراعنه ی مصری شد. مصریان باستان معتقد بودند که مردگان در دنیای دیگر زنده شده و حیات دوباره می یابند، هنگام دفن اجساد را مومیایی کرده و لباس، خوراکی و لوازم شخصی مردگان را نیز با آنها در قبر قرار می دادند.

 اهرام مصر تا 4000 هزار سال پس از ساخت بلندترین بنا در جهان بود.

طراحی این بنا و مصالح به کارگرفته شده در آن به شکل خاص تهیه شده و افراد بسیاری در ساخت آن شرکت نمودند.

مجسمه ابوالهول

مجسمه غول پیکر ابوالهول نیمی انسان و حیوان، موجود افسانه ای با معماری زیباست. طراحی این مجسمه ترکیب سر انسان، بدن شیر و بال های عقاب مظهرآفتاب است. این مجود اساطیری در فرهنگ و تمدن مصر نماد علم و دانایی به شمار می رود.  

بدنه آن از سنگ آهک و در جیزه مصر قرار دارد. برخی از دانشمندان معتقدند که مجسمه ی ابوالهول شبیه به پادشاه خافرا می باشد. بنای این مجسمه به دوره ی 3000 یا 4000 سال قبل میلاد بازمی گردد.

نام چند تن از فراعنه مصری

رانب: یکی از پادشاهان دودمان دوم مصر باستان در دوره آغازین است. آرامگاه او به طور دقیق مشخص نیست.

سکیو: او بر دلتای رود نیل فرمانروایی می کرد و از فراعین پیش دودمانی بود.

اسنفرو: اولین پادشاه قدرتمند مصر باستان که از خاندان فراعنه بود. 24 سال بر مصر فرمانروایی کرد و طی این مدت سرزمین مصر گسترش یافت.

کلئوپاترای هفتم: آخرین فرعون مصر کلئوپاترا بود. او نژاد یونانی داشت اما به یاری برادرانش که فرمانروای مصر بودند، توانست بر تخت پادشاهی بنشیند.

پوشش مردمان مصر

مردمان مصر باستان پوشش زیبا و آراسته داشتند.

در نظر زنان مصری پوشیدن لباس متشکل از مهره و زیورآلات، زیبایی محسوب می شد. زنان طبقات مرفه همواره لباس مهره بافت بر تن داشتند که اینگونه لباس با مهره های گرانقیمت دوخته می شود.

مردان هم همچون زنان لباس های آویخته با زیور و مهره تن می کردند.

برخی از لباس های مهره بافت که تا امروز دوام آورده اند کشف شده و در موزه نگداری می شوند. به عنوان مثال لباس مهره بافت که در موزه ی پتری باستان ناسی مصر در لندن نگهداری می شود.

نظرات بازدیدکنندگان