نقاب جیغ-کیفیت متوسط

( 197010459-white )

نقاب جیغ با کیفیت متوسط

15,000 تومان بدون مالیات.

In stock

افزودن به لیست دلخواه

13 قلم

نقاب جیغ با کیفیت متوسط

درباره جیغ 4

نویسنده: میثم کریمی

قسمت اول سری فیلمهای جیغ در سال 1996 ساخته شد.

 جیغ در آن مقطع به دلیل پرداخت خوب داستان و داشتن فضای معمایی و ترسناک به فروشی بیش از 100 میلیون دلار در گیشه دست پیدا کرد. اما دنباله های این سری نتوانستند به اندازه قسمت اول موفق باشند. اگرچه هیچگاه سری فیلمهای جیغ به یک فاجعه تبدیل نشدند اما افت محسوس کیفیت فیلم به خصوص در قسمت سوم حس شد. با اینحال جیغ پایه گذاری سبکی در فیلمسازی شد که بعدها دستمایه ساخت فیلمهایی نظیر می دانم تابستان سال گذشته چه کردی ، ولنتاین و بسیاری دیگر از فیلمهای معمایی-اسلشری شد.

مشاهده ست لباس جیغ

از داستان و فیلمنامه جیغ خلاصه چندانی نمی توان نوشت چون بسیاری از هیجان فیلم را از بین می برد اما بصورت خلاصه می توان داستان فیلم را چنین توصیف کرد:

10 سال از آخرین باری که قاتل نقاب، قتلهای زنچیره ای خود را انجام می داد سپری شد. سیدنی پرسکات ( نیو کمپبل ) که بازمانده آن قتل ها است، حالا تبدیل به نویسنده ای مشهور شده است که زندگی آرام و به دور از ترسی را تجربه می کند. سیدنی به تازگی برای پانزدهمین سالگرد قتل های زنجیره ای به زادگاهش در شهر وودزبرو بر می گردد تا بتواند در آنجا به تبلیغ کتاب جدبدش به نام " خروج از تاریکی " بپردازد. اما زمانی که سیدنی وارد شهر می شود، همزمان دو قتل فجیع رخ می دهد که علائم آنها نشان دهنده این است که روش به قتل رسیدن این افراد ، شباهت زیادی به روش مورد استفاده قاتل نقاب بر چهره دارد.

مشاهده عکس نقاب جیغ بزرگ رو دیواری

مشاهده نقاب جیغ خندان بلک لایت

مسئله ای که ذهنم را پیش از تماشای فیلم مشغول کرده بود این بود که آیا تماشاگران نوجوان امروز هالیوود می توانند با نوع روایت داستان در جیغ 4 ارتباط برقرار کنند یا خیر؟ اما با تماشای فیلم به این نتیجه رسیدم که فیلم نه تنها طرفداران سری جیغ را راضی خواهد کرد، بلکه طرفداران جدیدی را نیز به خود جذب می کند. نوع روایت داستان کماکان بصورت سنتی است؛ جیغ 4 همانند 3 برادر بزرگترش روایتگر داستان چند نوجوان است که هرکدام از آنها قرار است تا انتهای فیلم به شکلی از بین بروند. این فیلمنامه به خودی خود کافی است تا طرفداران ژانر اسلشر - معمایی را به سینما بکشاند. اما آیا فیلم این قدرت را دارد که تماشاگر را راضی از سالن سینما خارج کند؟ من می گویم بله. اگرچه این فیلم همان سبک سنتی خود را دنبال می کند اما المان های جدیدی را هم به خود اضافه کرده که باعث شده تماشاگران به هیچ عنوان احساس کهنه بودن آن را به خود راه ندهند. اگر خاطرتان باشد در سری جیغ همواره قاتل نقاب بر چهره و کارد به دست، به دنبال طعمه های خود می رفت و آنها را از پای در می آورد ( اگرچه کماکان بعد از سالها هنوز هم اغراق این صحنه ها کاملا مشخص است  ) اما در جیغ 4 این قاتل مجهز به فناوری های روز شده و از قربانیان خود تصویربرداری هم می کند و مطابق درخواست امروز جوانان، از خشونت بیشتری هم در قربانی کردن افراد استفاده می کند. مطرج کردن مسائلی همچون فیس بوک و یوتیوب به عنوان پس زمینه قتل های زنجیره ای یکی از بهترین ایده هایی بود که نویسنده فیلمنامه، آقای کوین ویلیامسون و وس کراون، کارگردان فیلم، از آن استفاده کردند. ویلیامسون و کراون به ترتیب به عنوان نویسنده و کارگردان در همه قسمت های فیلم جیغ حضور داشتند و به همین دلیل اعتماد کردن به آنها کار چندان سختی نیست. این دو با بهره گیری از فرمول های کلاسیک ژانر اسلشر و مدرنیزه کردن فضای فیلم، موفق شده اند تا جیغ 4 را در حد و اندازه های نام خودش به تماشاگران ارائه دهند.

مشاهده شنل و لوازم جیغ

البته این وفاداری به اصل خویش، سبب شده تا مشکلات سری جیغ به این فیلم هم انتقال پیدا کند! جیغ 4 کماکان از مشکلی به نام شخصیت های مصنوعی بهره می برد. کاراکتر های فیلم ، دقیقاً یادآور همان حال و هوای فیلم های تینیجری دهه 90 است که در آن نوجوان ها معمولاً موجوداتی با مغز تک سلولی بودند که بهتر می بود همه آنها توسط این قاتل نقاب دار از بین می رفتند! جالب است که تمام این شخصیت های تک بعدی به این فیلم هم منتقل شده اند و تنها فرق آنها با دوستانشان در فیلمهای قبلی این است که آنها چون با اینترنت و فیس بوک و ... کار می کنند به نوعی امروزی ترند و بروزترند! اما متاسفانه این شخصیت ها در باطن هیچ تفاوتی با برادران بزرگشان ندارند و کماکان روی اعصاب تماشاگر سوهان می کشند. البته ذکر نکته ای هم لازم است و آن اینکه اگرچه ون کراون در عرصه ساخت فیلمهای ترسناک سابقه ای بس طویل دارد، اما با نگاهی کوتاه به فیلمهای وی به این نکته پی می بریم که در اکثر فیلمهای او ، خبری از عمق داستان و پیچیدگی شخصیت های داستان به چشم نمی خورد و همین ویژگی در جیغ 4 هم وجود دارد.

مشاهده نقاب های جیغ

اکثر بازیگران فیلم را نوجوانان تشکیل می دهند. بازیگرانی که شدیداً به دنبال شهرت و افتخار هستند و تجربه هم نشان داده که معمولاً یک یا دو نفر از بازیگران این نوع فیلمها در آینده بازیگران بنام و معروفی می شوند! اما نهایت صحبتی که فعلاً درباره آنها می توان مطرح کرد این است که آنها احتیاج به فیلمهای غیر اسلشری دارند تا بتوانند خود را نشان دهند وگرنه با حضور در نقش قربانی نمی توانند توفیق چندانی کسب کنند. البته فیلم در بین نوجوانانش، اما رابرتز را هم می بیند که نسبت به دیگر نوجوان ها شناخته شده تر است و به همین دلیل هم شخصیت محوری تری نسبت به دیگر بازیگران فیلم دارد. به غیر از بازیگران نوجوان فیلم، جیغ 4 نام آشنایی به نام نیو کمپبل را با خود یدک می کشد. کسی که در تمام سری فیلمهای جیغ در نقش اصلی حضور داشته و در این فیلم هم ناظر و تحلیل گر قتل هاست. به نظرم کمپبل از زمان جیغ 3 تا به امروز کمی تنبل شده است! بازی خشک و بی روح وی در جیغ 4 اینگونه تداعی می کند که شاید وی را با استفاده از صفرهای زیاد چک به فیلم کشانده اند!

مشاهده نقاب جیغ مودار بسیار وحشتناک

در کل به شما دوستانی که با سری جیغ خاطره دارید توصیه می کنم که این فیلم را تماشا کنید. من در اینجا متذکر شدم که فیلم مشکل دارد، اما آیا این واقعا مهم است؟ جیغ 4 بعد از نزدیک به 11 سال دوباره ساخته شده است و ما می توانیم دوباره تجربه دیدن قاتل نقاب دار را داشته باشیم و این همان دلیلی است که باید بخاطرش این فیلم را ببینیم.
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در قسمت اول سری فیلمهای محبوب
scary movie که در سال 2000 ساخته شد، قاتل نقاب دار فیلم جیغ به شدت به تمسخر گرفته شد. این دست انداختن به قدری ظریف و زیبا پرداخته شده بود که حالا در زمان دیدن جیغ 4 به همراه جمعیت، هنگامی که اولین بار قاتل نقاب دار در فیلم ظاهر شد بجای اینکه مردم بترسند از ته دل قهقه زدند!

منبع: http://moviemag.ir