کلاه خود گلادیاتور

( MA0048-GLADIATOR )

کلاه خود گلادیاتور

100,000 تومان بدون مالیات.

در انبار موجود نیست

افزودن به لیست دلخواه

گلادیاتور به چه کسی گفته می شود؟

گلادیاتورgladiator در لغت به معنی مرد شمشیر زن یا شمشیر زن است. در زبان فارسی به پهلوان از جان گذشته نیز ترجمه شده است.

گلادیاتورها جنگجویان مسلح شجاع با قدرت جسمانی بالا در دوران امپراطوری روم باستان زندگی می کردند. اغلب به عنوان برده زندگی اجتماعی معقولی نداشته و صرفا جهت نزاع و نبردهای نمایشی بایکدیگر مورد تعلیم قرار می گرفتند. روم باستان خواستگاه اصلی تبدیل مردان قوی اندام به گلادیاتورها بود.

گلادیاتورها در جشن های رومی به عنوان هنرمندان جنگ جو به پیکار با یکدیگر پرداخته، و این نمایش تا کشته شدن یکی از آنها به طول می انجامید.

منشاء دقیقی از شکل گیری مبارزات گلادیاتوری مشخص نیست، اما شواهد موجود حاکی از آن است که برای بحث و گفتگو میان اقوام اینگونه مراسم نمایشی اجرا می شده است. اغلب این نبردهای وحشیانه برای سرگرمی مردم و پادشاهان ترتیب داده می شد.

چگونگی نبرد گلادیاتورها

گلادیاتورها به شکل تن به تن یا دسته ای می جنگند. در اینگونه نبردها از چند جنگجو به عنوان اسیران جنگی، بردگان عصیانگر و مجرمان محکوم استفاده می شود. در نبرد تن به تن دو گلادیاتور در مقابل یکدیگر جنگیده و گلادیاتور پیروز، پس از شکست حریف او را می کشد. نبرد گلادیتوری در مکانی به نام کولوسئوم اجرا می شد. این سازه زیبا ساختار عجیب و پیچیده ای دارد که امروزه به عنوان یکی از اماکن توریستی و تاریخی، مورد بازدید قرار می گیرد.

بازی های گلادیاتوری تا هزار سال به طول انجامید، تا اینکه درسال 380 پس از ترویج دین مسیحیت در روم، محبوبیت اینگونه بازی ها کاهش یافت.

معروف ترین گلادیاتورهای تاریخ روم باستان

نام یک تن از خونخوارترین گلادیاتورها، کومودیوس است. کومودیوس برخلاف دیگر گلادیاتورها، خودش امپراتور بود، و شعار معروف بکش یا بمیر! را به معنای واقعی اثبات کرد. او پیروزی های بسیار به دست آورد و با رکورد هزار نبرد پیروزمندانه، از مشهورترین گلادیاتورهای دوران خود قلمداد می شود.

کریکسوس

او دوست باوفای اسپارتاکوس، جنگاور به نام رومی، و همچنین فرمانده ارتش گلادیاتورها بود. او درجنگ با رومیان کسته شد.

اونومائوس از دلاوران همراه با اسپارتاکوس، فرمانده ارشد ارتش برده ها بود. شجاعت و رشادت های او در کتب تاریخی روم ذکر شده است. در زمان فرماندهی او، ارتش برده ها بر منطقه جنگی مانت وسویوس نفوذ کرده و توانست آنجا را به تسلط خود درآورد که این پیروزی، اولین پیروزی ارتش روم بود.

مارکوس آتیلیوس مرد ثروتمندی بود. پس از ورشکستی، عوض بدهیش خود را تسلیم ارتش گلادیاتورها کرد و از این طریق پول و طلا جمع آوری کرد. مارکوس در برابر گلادیاتورهای غدر مبارزه کرد و آنها را شکست داد.

مشهورترین گلادیاتور طول تاریخ که به عنوان گلادیاتور شماره یک یاد شده، اسپارتاکوس است. او برده ای بود که درسال 109-71 پیش از میلاد زندگی می کرد. او تنها یک برده معمولی نبود، بلکه بسیار خردمند و باهوش بود. علاوه براین از استعداد مدیریت گروه برخوردار بود، که با به کارگیری قابلیت هایش به کسب مقام رهبری ارتش گلادیاتورها نائل آمد. او در بیشتر جنگ های داخلی و خارجی روم شرکت داشت. بیشتر تاکتیک های نظامی ارتش را خودش طراحی می کرد. فیلم و انیمیشن های ساخته شده درباره ی اسپارتاکوس چهره ی واقعی او را به دنیا نشان داد و بیشترین شهرت او نیز به همین علت است.

نظرات